Факультет управлiння персоналом, соціології та психології

15 червня 2018 року в рамках VI Бізнес-форум «Наука. Бізнес. Освіта: Стратегічне партнерство» було проведено дискусію за напрямом «HR-сертифікація в Україні: потреби бізнесу vs можливості освіти»18 Червня 2018р.

В обговоренні взяли участь понад 40 учасників: HR-менеджерів, викладачів КНЕУ та інших навчальних закладів і студентів. Під час дискусії було обговорено основні міжнародні сертифікаційні програми в сфері управління персоналом (SHRM, HRCI, CIPD, EY), які одержали поширення в  Україні.

Анна Яременко, експерт з довгострокових програм розвитку Академії ДТЕК, Антон Михеєв, консультант People Advisory Services EY в Україні, та Інна Степаненко, проектний HR менеджер рекрутингової компанії ANCOR, зазначили, що міжнародна сертифікація затребувана, але переважно міжнародними компаніями. HR-сертифікація позитивно впливає на професійне ствердження фахівців з управління персоналом та є передумовою формування HR-еліти в Україні. Разом з тим  вона має відносно високу вартість.

Експерти Ольга Ольшевська, директор з персоналу ТОВ «ВІСТ груп», та Максим Кобец, менеджер з навчання та розвитку персоналу АТ «Украгазвидобування», відмітили, що міжнародна HR-сертифікація не є обов’язковою для українських компаній. Крім того вона не відповідає вітчизняним реаліям реалізації HR-функцій та особливостям чинного законодавства. У зв’язку з цим не є однозначним питання використання міжнародних HR-сертифікацій в Україні.

Учасники дискусії дійшли спільного висновку, що для українських компаній та державних установ актуальним є впровадження національної системи сертифікації в галузі управління персоналом. У процесі фасилітації, проведеною Катериною Роюк (HRD компанії LENAL, ToP фасилітатор) та Оленою Кир’яновою (доцент КНЕУ, бізнес-тренер), були визначені основні переваги і недоліки запровадження української HR-сертифікації. Так, впровадження такої сертифікації принесе користь менеджерам з персоналу, які зможуть підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці з відносно меншими (порівняно з міжнародною) витратами. Навчальні заклади матимуть змогу впорядкувати свої освітньо-професійні програми відповідно до потреб економіки та ринку. Для бізнесу плюси полягатимуть у розвитку HR-сфери, що сприятиме імплементації кращого досвіду та поширенню інноваційних HR-практик і технологій. Це своєю чергою безперечно матиме позитивний вплив на конкурентоспроможність українських підприємств.

У процесі дискусії також встановлено основні перешкоди щодо впровадження української HR-сертифікації, зокрема брак професійних стандартів у сфері управління персоналом, відсутність експертів та низьку довіру роботодавців до такого сертифікату. Подолання зазначених перешкод потребує оперативної та стратегічної взаємодії бізнесу, освіти та науки.