Факультет управлiння персоналом, соціології та психології

Особливості написання фічера: студенти-журналісти долучилися до зустрічі з екс-журналісткою «Forbes-Україна»25 Квітня 2023р.

Дізнатися особливості написання фічера як жанру ділової журналістики мали змогу студенти другого курсу спеціальності «Економічна журналістика», які долучилися до онлайн-зустрічі з колишньою журналісткою видання «Forbes-Україна» Ніною Міщенко. 

Пані Ніна поділилася своїм досвідом створення фічерів та розповіла, що цей жанр є одним із найефективніших способів донесення інформації до аудиторії, оскільки дає можливість пережити читачам те, що сталося.

Перед безпосереднім написанням фічера необхідно провести ґрунтовне дослідження інформації. Будь-які факти, зокрема – щодо власників компанії та її доходів, мають бути достовірними. Тому журналістові доведеться аналізувати відкриті реєстри, матеріали про компанію в медіа, інтерв’ю її ключових стейкхолдерів тощо. Всі посилання на проаналізовані матеріали необхідно зберігати, оскільки вони ще знадобляться журналістові у подальшій роботі.

Досліджуючи інформацію про героя фічера, необхідно зберігати її у хронологічній послідовності: коли народився бізнесмен, з чого розпочалася його кар’єра, які успіхи та невдачі траплялися на шляху, чи змінювалися ділові партнери тощо. За словами Міщенко, збір інформації не варто починати з інтерв’ю з головним героєм. Перед цим, необхідно вивчити особу, поспілкувавшись з його знайомими або дотичними стейкхолдерами. Саме таким чином, подальший діалог з нею може стати максимально ефективним.  

У практиці журналістів трапляються випадки, коли домовитися про інтерв’ю з головним героєм просто неможливо. В такому разі, необхідно опиратися на інформацію, отриману від його оточення. Однак, якщо така нагода сталася, не варто гарячкувати. Ставлячи запитання майбутньому герою фічера, необхідно максимально спиратися на раніше досліджені факти з його діяльності або діяльності компанії.

Коментуючи процес написання матеріалу, журналістка зазначила, що події у фічері мають подаватися зв’язно, а не уривчасто. Читач має відчувати, що його ведуть логічним шляхом, а не кидають у хаотичний набір фактів і думок. Навіть найцікавіша історія може втратити свій ефект, якщо її викласти на письмі фрагментарно або без чіткої структури. Міщенко порадила студентам взяти до уваги фразу Роберта Маккі: «Історія це не сукупність фактів, представлена у хронологічному порядку, а структура подій, яка підводить нас до осмисленої кульмінації».

Фічер може бути драматургічним, а його структура обов’язково міститиме початок, кульмінацію та розв'язку. Пані Ніна підкреслила, що головним героєм фічера може бути особа, яка має антигероя та веде боротьбу з кимось або чимось. Місце й контекст визначають середовище, де розгортаються події, а мета історії містить послання, уроки чи мораль, що об'єднує всі елементи.

В ході розмови студенти цікавилися, наскільки популярними є фічери серед аудиторії ділових медіа. Ніна Міщенко зазначила: незважаючи на те, що жанр вимагає більше часу на створення, він є популярним як серед читачів, так і журналістів, адже дозволяє максимально глибоко та деталізовано розкрити як тему матеріалу, так і головного героя.