Науково-практична конференція «Українська сім’я в міжкультурних та трансдисциплінарних вимірах сучасності»15 Квітня 2024р.

10-11 квітня 2024 року відбулася науково-практична конференція «Українська сім’я в міжкультурних та трансдисциплінарних вимірах сучасності». Конференція проводилася в онлайн-форматі. Співорганізаторами конференції виступили Інститут соціальної та політичної психології НАПН України (відділ психології спілкування), Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана (кафедра педагогіки та психології), Чорноморський національний університет імені Петра Могили, навчально-методичний кабінет соціально-психологічної підтримки професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню, Благодійний фонд «Шанс на зміни».

Метою конференції було виявлення сучасного стану наукових досліджень української сім’ї та родини в умовах суспільних викликів та трансформацій. На розгляд конференції виносилися такі тематичні блоки:

• Сім’я та родина в сучасних соціогуманітарних студіях
  • Сім’я в наукових дослідженнях про здоров’я.
  • Сім’я та родина у мистецтві та літературі.
  • Філософсько-релігійні аспекти сімейно-подружнього життя.
  • Сім’я в умовах війни та післявоєнного відновлення України.
  •  Психологічна та психотерапевтична підтримка сім’ї.

У перший день конференції були заслухані доповіді:

• Трансдисциплінарний підхід у дослідженні сім’ї (Бевз Галина Михайлівна, докторка психологічних наук, професорка, завідувачка відділу психології спілкування Інституту соціальної та політичної психології НАПН України)
  • Форми організації сімейного життя в Україні (Ромовська Зореслава Василівна, докторка юридичних наук, професорка, професор кафедри цивільногоправа та процесу юридичного факультету Львівського національного університетуімені Івана Франка)
  • Психологічна готовність жінки до нових стосунків після розлучення (Сіткова Катерина Олегівна, психолог відділення фізичної та психологічної адаптації Миколаївськогоміського центру підтримки ветеранів війни)
  • Особливості впливу соціально-економічних чинників родинного середовища на показники індексу маси тіла підлітків (Луценко Олександр Геннадійович,старший науковий співробітник відділення медичних, психосоціальнихпроблемздоров’я сім’ї та дітей шкільного віку ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України», кандидат медичних наук)
  • Етичні дилеми в роботі сімейного психолога (Опанасенко Людмила Анатоліївна, кандидатка психологічних наук, завідувачка навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню Чорноморського національного університету імені Петра Могили; член етичної комісії Національної психологічної асоціації)
  • Презентація програми відновлення під час війни (Йосиф Самуїлович Зісельс, громадський діяч, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, співпрезидент Вааду України)  та інші.

У другий день конференції проводилися майстер-класи:

• Жива генограма» як засіб роботи з сімейною системою (Кучманич Ірина Миколаївна- кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Чорноморського національного університету іменіПетра Могили, системний сімейний психолог, співзасновник ТОВ «Сімейний простір»).
  • Психофармакотерапія депресивних та тривожних станів, що пов’язані зі сном, в умовах війни (Щербакова Анжеліка Анатоліївна– лікар-психіатрвищої категорії).
  • Психологічна допомога сім’ям з проявами пасивної агресії в умовах воєнних (ФеренсНаталя Вікторівна - практичний психолог Навчально-методичного кабінету соціальнопсихологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню Чорноморського національного університету імені Петра Могили).
  • Родиноцентрований підхід у соціально-психологічній підтримці сімей, які виховують дітей з інвалідністю (ЗахароваЛада Германівна - практичний психолог Навчально-методичного кабінету соціально психологічної підтримки, професійного розвитку та сприянняпрацевлаштуванню Чорноморського національного університету імені Петра Могили).

Презентація різноманітних концепцій, підходів, ідей та методів дослідження, обмін досвідом сприятимуть створенню мереж співпраці науковців різних галузей знань та формуванню спільної наукової платформи.